Zrobotyzowany system paletyzacji węgla workowanego:

- elastyczny,

- wydajny,

- kompaktowy (zajmuje tylko 19 m2 powierzchni).

Sprawdź już teraz jak działa !

 

ULOTKA - POBIERZ!


Zrobotyzowane stanowisko podnosi efektywność paletyzacji dzięki temu, że zapewnia ciągłość pracy, stwarza możliwość wykorzystania 100% wydajności istniejącego parku maszynowego i wprowadza oszczędności. Bardzo ważną korzyścią jest także znaczne podniesienie elastyczności paletyzacji. Dodatkowo robot Kawasaki zapewnia bardzo wysoką niezawodność pracy.

 

Dostępna powierzchnia hali została optymalnie wykorzystana. Inwestycja stwarza także możliwości rozwoju na przyszłość, ponieważ szybkość pracy robota przewyższa wydajność obecnie używanej maszyny do pakowania worków. W ramach tak niewielkiej powierzchni stanowiska (19m2) wygospodarowano miejsce na doposażenie go w system automatycznego przykrywania palety folią przed procesem owijania. W warunkach jesienno-zimowych rozwiązanie to pozwala na składowanie owiniętych i załadowanych palet na nieprzykrytym placu składowym. Stanowisko zostanie doposażone o takie urządzenie. Będzie ono zamontowane tuż przed owijarką, wewnątrz klatki bezpieczeństwa i zostanie zintegrowane z systemem sterowania całej linii.

 

Zastosowana owijarka pierścieniowa idedalnie owija paletę bez konieczności jej obrotu. Dzięki temu nie zachodzi ryzyko deformacji sterty podczas układania worków w kolumnach bez przekładki i przewiązań wzajemnych.

 

Możliwość korzystania z europalet jest szczególnie ciekawym elementem rozwiązania. Producenci ekogroszku wiedzą, że wymiary 25-kg worków nie są dostosowane do europalet, podczas gdy to właśnie europalety pozwalają optymalizować transport – nie tylko lepiej układają się w naczepie TIR-a, ale też – w odróżnieniu od palet przemysłowych – mieszczą się w drzwiach garażu, dzięki czemu klienci nie muszą sami przenosić pojedynczych worków. Udało się znaleźć ułożenie 5 worków na warstwę z ekogroszkiem dostosowane do europalet. Jest to tzw. „pakowanie na jodełkę”.

Oprogramowanie robota przewiduje 5 wariantów paletyzacji. Można zmieniać wielkość palety oraz ilość worków na warstwie. Wystarczy nacisnąć przycisk na panelu sterowania, by następna paleta była układana w inny sposób niż poprzednia – na przykład tak, by umożliwiać piętrowe magazynowanie palet. Zamiana programu nie wymaga zatrzymania pracy robota, a dopasowanie magazynu do rozmiaru palety sterowane jest automatycznie.

 

Parametry podstawowe stanowiska:

 • maksymana wydajność układania (1 worek/ 5 sekund),
 • wydajność owijania: 20 Euro palet/h (uzależniona od dobranej owijarki),
 • typ zastosowanego robota: Kawasaki RD80,
 • magazyn palet: 13 palet w kolumnie, automatycznie dostosowujący się do palet o wymiarach Euro (800x1200) i przemysłowych (1000x1200),
 • przykrywanie palety folią TOP  - opcjonalne, zintegrowane w stanowisku,
 • sposób układania:
  • 3 worki/warstwę (europaleta),
  • 4 worki/warstwę (europaleta),
  • 5 worków/warstwę (europaleta - tzw. układanie jodełkowe), 
  • 5 worków/warstwę (europaleta - płasko z przekroczeniem obrysu palety),
  • 5 worków/warstwę (paleta przemysłowa- płasko w obrysie palety),
  • mozliwość zaprogramowania innych układów na życzenie klienta.
 • wymagana powierzchnia na hali: 19m2,
 • zasilanie: 400VAC, ok. 10kW, sprężone owietrze 5,5 Bar,

 

 

 

Stanowiska zrobotyzowane programujemy i budujemy od 2011 roku, mamy za sobą wiele realizacji i każda z nich poszerzyła naszą wiedzę o tym, co się sprawdza i jak dobierać elementy odpowiednio do wyznaczonego zadania.” 

 

Poniżej przedstawiamy film z pracy opisanego stanowiska

 

 


Zdjęcia: